Uğur ÇADIR

Yüksek Lisans Derecesi (2019): University College Dublin (UCD), Matematiksel İktisat 2019 (MSc Quantitative Economics)
Lisans Derecesi (2012): Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İktisat

"2018 yılında Jean Monnet Bursunu kazanarak Dublin'e geldim. 1 yıllık yüksek lisans programını bitirdikten sonra İrlanda'da iş arama sürecimi hızlandırdım. İrlanda üniversitelerinden başarıyla mezun olduktan sonra 2 yıla kadar geçici çalışma/oturma iznine sahip oluyorsunuz. Ardından kalıcı oturum elde edebilirsiniz. 3 aylık sürenin sonunda kurumsal bir firmada işe başladım. 2020 Ocak ayından beri aynı yerde sözleşmeli olarak çalışmayı sürdürüyorum. Küresel salgın nedeniyle kadroya geçmem sekteye uğrasa da buradaki iş yaşamından oldukça memnunum. Yöneticiler, karsılaştığım zorlukları aşmam konusunda bana yardımcı oluyorlar. Cok kapsayıcı bir çalısma ortamı söz konusu. Yaptığın işler takdir topluyor. İş yüküm Türkiye'deki deneyimlerimle karşılaştırdıgımda oldukça hafif. İs-Yaşam dengesi son derece adaletli.

Üniversitede geçirdiğim zamanı düşününce, iyi ki buraya gelmişim diyorum. UCD, Trinity ile birlikte İrlanda'nin ODTÜ ve Boğaziçi'si diyebiliriz. Yeni insanlar tanidim, yeni şeyler görüp öğrendim. İyi bir deneyim oldu benim icin. Diğer bölümlerdeki arkadaşlarımın bir kısmi okuldaki ders yükünün agır olmasından şikayetçiydi (özellikle sözel bir bölüme devam edenler). Ancak benim yaşadıklarım böyle değildi. Ben hem öğrendim hem de ders yükü dengeli idi. Hocalar da bizlerle son derece ilgili idi.

Bu deneyimi yaşamamda Melisa hanımın katkısını yadsıyamam. Daha once Jean Monnet bursundan yararlanmıs bir iş arkadaşımın aracılığıyla onunla tanıştım. Kendisi Ankara'da ben ise İstanbul'da bulunmama karşın, ondan olabilecek en iyi danışmanlık hizmetini aldim. Aramızda gelip-giden e-posta ve telefon görüşmelerinin sayısını ben hatırlamıyorum. Her sorumu, her sorunumu dikkate aldı. Başvurularımla sanki kendi başvurularıymışcasına titizlikle ilgilendi. Aradan 3 yıl geçmesine rağmen, iletişimimiz kopmadı. Kendisine teşekkürü bir borç bilirim."